Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Leto, pre mnohých obľúbené obodbie roka, so sebou prináša okrem krásneho počasia a príjemných teplých dní aj zmenu kvality našej pokožky. Je preto dôležité sa o našu pokožku starať a chrániť ju.

Ako leto ovplyvňuje pokožku?

Keď sa otepľuje a vlhkosť vzduchu sa zvyšuje, mazové žľazy začínajú produkovať prebytočný kožný maz (prírodný olej), ktorý uviazne na povrchu pokožky. Kožný maz vytvára lepkavosť, mastenie a upcháva póry. Mastná pokožka tak pôsobí mastnejšie, zatiaľ čo suchá pokožka suchšie a šupinato. Vystavením pokožky škodlivým UV lúčom sa zvyšuje produkcia pigmentu melanínu, ktorý sa ju pred poškodením znaží chrániť. Prebytok melanínu vedie k tmavšej tzv. opálenej pokožke, no málokto si uvedomuje, že slnkom spálená pokožka sa spája s jej predčasným starnutím či rakovinou.

Akné je najčastejším problémom, ktorý sa vyskytuje najmä v lete. Ľudia s mastnou pokožkou sú k nemu náchylnejší, pretože sa baktérie a oleje v pokožke zmiešajú s potom, ktorý takto akné spôsobí a tiež upchá póry.

Ako sa starať o pokožku v lete?

Umývanie tváre

Dôležité je odstránenie prebytočnej mastnosty z pokožky. V lete sa stáva mastná pleť mastnejšia. Dôležitý je však výber vhodného prostriedku na tvár, ktorý pleť dôkladne prečistí a odstráni všetku špinu ako aj kožný maz. Ľudia so suchou pokožkou potrebujú nepenivý čistiaci prostriedok bez alkoholu a vôní. Odporúčame nepoužívať prípravky s obsahom Sodík-Lauryl Sulfátu, často označovaného SLS, ktorý síce dôkladne čistí, ale spôsobuje aj akné a pokožku dráždi. 

Rutina pre pleť

Zostavte si a prispôsobte rannú ako aj nočnú rutinu o pleť. Pravidelná a správna starostlivosť o pleť je základ. Pre mastnú pleť skúste produkty na báze gélu, pre suchú pleť  na báze vody, pretože vodná báza je ľahšia ako krémová. Čistenie, tónovanie ako aj hydratácia pleti dvakrát denne je tiež dôležitá pre zdravý, čistý a svieži vzhľad.

Udržujte pokožku hydratovanú

Hydratácia je v lete vždy kľúčová. Netreba zabúdať na hydratáciu tela, ale aj samotnej tváre. Pite dostatok vody, použite hydratačnú masku na pleť po večernom umytí a hydratačný krém na noc. Dôležitá je aj prítomnosť kyseliny hyalurónovej, ktorá sa v priebehu rokov z pokožky vytráca a s kolagénom tvorí zdravý základ pre mlado vyzerajúcu a zdravú pleť.

Opaľovací krém

Slnečné lúče UV-A a UV-B môžu byť pre pokožku veľmi drsné. Okrem toho, že ju spália, môžu spôsobiť predčasné starnutie, škvrny a vrásky. Dobrý opaľovací krém s SPF 30-50 je nevyhnutný pre letné mesiace pre všetky typy pleti. Ak idete plávať, odporúčame opaľovací krém aplikovať viackrát.

Nepoužívajte veľa makeupu

Ideálne by bolo nelíčiť sa, no samozrejme to nie je preferencia každej ženy. Silný make-up zabraňuje dýchaniu pokožky. Vlhkosť a teplo tiež ovplyvňuje schopnosť pokožky dýchať. Namiesto ťažkých základov je vhodné zvážiť použitie jemného líčenia - lesk na pery, špirála a len jemná vrstva make upu často ženu skrášlia dostatočne.

Používajte dobrý toner

Dobrý toner môže byť účinný pri uzatváraní otvorených pórov. Najväčší počet mazových žliaz sa nachádza v T-oblasti tváre. Aby sa zabránilo upchatiu týchto pórov, použite ľahší toner z aloe vera alebo uhorky.

Oči, pery a chodidlá

Vždy noste slnečné okuliare na ochranu očí pred slnečnými lúčmi. Používajte očný krém a balzam na pery s SPF ochranou aj napriek tomu, že nanášate rúž. Pozorne si umývajte chodidlá a zbavte sa odumretej pokožky. Aplikujte opaľovací a hydratačný krém aj na chodidlá, najmä ak máte nosíte sandále s otvorenými špičkami.

Pite veľa vody, ovocných štiav a jedzte ovocie a zeleninu

Príjem vody v lete by mal byť minimálne 2 až 3 litre denne. Kokosová voda, melóny a čerstvé šťavy sú dobrým spôsobom, ako zostať hydratovaný. Pitná voda tiež pomáha vylučovať toxíny z tela. Pridajte do jedálnička zeleninu ako je uhorka a šalát - pomáhajú telu zostať chladné zvnútra.  Sezónne ovocie ako sú melóny či citrusové plody taktiež pomáhajú udržiavať pokožku zdravú.

 Ľahké oblečene

Bavlna či merino vlna je najlepšia látka na leto. Používajte ľahké a voľné oblečenie. Nepoužívajte obtiahnuté oblečenie zo syntetických tkanín. Môžu zvýšiť nepríjemne pocity a spôsobiť väčšie potenie, čo môže viesť k infekciám. Existuje oblečenie aj s UV faktorom, ktoré je skvelou voľbou najmä pre deti.

Mení sa pokožka s obdobím?

Áno, pokožka sa mení podľa ročných období. Zima prináša suché počasie, ktoré zbavuje pokožku jej prirodzenej vlhkosti a spôsobuje šupinatú, suchú pokožku. Vlhkosť počas leta môže viesť k bakteriálnym infekciám spôsobeným potom, upchatými pórmi a akné. Klimatizácia v lete a ohrievače v zime môžu pokožku dehydratovať. Každé ročné obdobie tak prichádza s inými pravidlami starostlivosti o pleť.

Pokožka vyžaduje počas leta mimoriadnu pozornosť a starostlivosť. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov ako je čistenie a hydratácia či používanie opaľovacieho krému môžete pokožku chrániť pred škodlivými účinkami slnka a tepla. Celé leto odporúčame zostať dobre hydratovaný a jesť potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú rôzne bobule, orechy a fazuľa, ako aj používať hydratačné, nočné krémy s obsahom antioxidantov. Antioxidanty pomáhajú pokožke predchádzať rakovine a zároveň chránia kolagén a elastické tkanivo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobiť vrásky a pokožku bez života.