Máme nový eshopový systém. Ak budete mať pri objednávaní problémy, prosím neváhajte nás kontaktovať na +421 917 828 665, livechate alebo na info@vianio.sk. Ďakujeme za pochopenie

Ako leto ovplyvňuje pokožku?

Keď sa otepľuje a vlhkosť vzduchu sa zvyšuje, mazové žľazy začínajú produkovať prebytočný kožný maz ( prírodný olej), ktorý uviazne na povrchu kože. Kožný maz vytvára lepkavosť, mastenie a upcháva póry.

Akné je najčastejším problémom, ktorý sa vyskytuje najmä v lete. Ľudia s mastnou pokožkou sú náchylnejší, pretože sa baktérie a oleje v pokožke zmiešajú s potom, ktorý spôsobuje akné ako aj upcháva póry.

Pokožka je vystavená škodlivým UV lúčom,čím sa zvyšuje produkcia melanínu, ktorý chráni pokožku pred poškodením. Melanín má fotoprotektívne vlastnosti. Prebytok melanínu vedie k tmavšej tzv. opálenej pokožke. Medzi ďalšie problémy môže patriť svrbenie pokožky, pichľavé teplo, spálenie a vyrážky v dôsledku citlivosti na slnko.

Ako sa starať o pokožku v lete?

Umývanie tváre

Dôležité je odstránenie prebytočného oleja z pokožky. V lete sa stáva mastná pleť mastnejšia. Dôležitý je však výber vhodného čistiaceho prostriedku na tvár, ktorý dôkladne čistí a odstráni všetky nečistoty, špinu ako aj kožný maz. Ľudia so suchou pokožkou potrebujú nepenivý čistiaci prostriedok, bez alkoholu a bez vôní. Odporúčame nepoužívať prípravky s obsahom Sodium Lauryl Sulfát často označovaný SLS, ktorý síce dôkladne čistí, ale spôsobuje akné, pokožku vysušuje a dráždi. 

Rutina pre pleť

Zostavte si a prispôsobte rannú, ako aj nočnú rutinu o pleť! Pravidelná a správna starostlivosť o pleť je základ. Pri výbere kozmetiky nebuďte ľahostajný, je potrebná dávka energie na získavanie informácie ako aj spoznávania pleti. Pre mastnú pleť skúste produkty na báze gélu, suchú pleť - na báze vody, pretože vodná báza je ľahšia ako krémová. Čistenie, tónovanie ako aj hydratácia pleti, dva krát denne, je tiež dôležitá pre zdravý, čistý a svieži vzhľad.

Udržujte pokožku hydratovanú

Hydratácia je v lete VŽDY kľúčová. Netreba zabúdať na hydratáciu tela ako ani tváre. Pite dostatok vody, použite hydratačnú masku na pleť po večernom umytí a hydratačný krém na noc. Dôležitá je aj prítomnosť kyseliny hyalurónovej, ktorá sa v priebehu rokov z pokožky vytráca a s kolagénom tvorí zdravý základ pre mlado vyzerajúcu a zdravú pleť

Opaľovací krém

Slnečné lúče UV-A a UV-B môžu byť veľmi drsné pre pokožku. Okrem toho, že ju spália, môžu spôsobiť predčasné starnutie, škvrny a vrásky. Dobrý opaľovací krém s SPF 30-50 je nevyhnutný pre letné mesiace pre všetky typy pleti aj keď vo väčšine prípadov zostávate v interiéri. Ak idete plávať, odporúčame opaľovací krém aplikovať viackrát.

Nepoužívajte veľa makeupu.

Ideálne by bolo, nelíčiť sa. Silný make-up zabraňuje dýchaniu pokožky. Vlhkosť a teplo tiež ovplyvňuje schopnosť pokožky dýchať. Namiesto ťažkých základov  by ste mohli zvážiť použitie jemného líčenia - lesk na pery, špirála, bez vrstvy make-up, očných tieňov...

Používajte dobrý toner

Dobrý toner môže byť účinný pri uzatváraní otvorených pórov. Maximálny počet mazových žliaz sa nachádza v T-oblasti tváre. Aby sa zabránilo upchatiu týchto pórov, použite ľahší toner z aloe vera alebo uhorky.

Oči, pery a chodidlá

Vždy noste slnečné okuliare na ochranu očí pred slnečnými lúčmi. Používajte očný krém a balzam na pery s SPF aj napriek tomu, že nanášate rúž. Vydrhnite chodidla a zbavte sa odumretej pokožky. Aplikujte opaľovací a hydratačný krém aj na chodidlá, najmä ak máte na obuté sandále s otvorenými špičkami.

Vypite veľa vody, ovocných štiav a jedzte ovocie a zeleninu

Príjem vody v lete by mal byť minimálne 2 až 3 litre denne. Kokosová voda, melóny a čerstvé šťavy sú dobrým spôsobom, ako zostať hydratovaný. Pitná voda tiež pomáha splachovať toxíny z tela. 

Pridajte do jedálnička zeleninu, ako je uhorka a šalát - pomáhajú telu zostať chladné znútra.  Sezónne ovocie, ako sú melóny, citrusové plody pomáhajú udržiavať pokožku zdravú.

 Ľahké oblečene

Bavlna, merino vlna je najlepšia látka na leto. Používajte ľahké a voľné oblečenie. Nepoužívajte obtiahnuté oblečenie zo syntetických tkanín. Môžu zvýšiť nepríjemné pocity a spôsobiť väčšie potenie, čo môže viesť k infekciám. Existuje oblečenie aj s UV faktorom, ktoré sú skvelou voľbou najmä pre deti.

Doprajte si sprchu dvakrát denne

Počas leta je veľmi dôležité udržiavať pokožku čistú. Chladný kúpeľ večer pred spaním, môže pomôcť odstrániť všetky nečistoty, špinu a pot, ktoré sa nahromadili počas dňa, a zabrániť vyrážkam. Po sprche by malo nasledovať čistenie pleti, ako aj celú rutinu pri starostlivosti o pleť.

Mení sa pokožka s obdobím?

Áno, pokožka sa mení podľa ročných období. Zima prináša suché počasie, ktoré zbavuje pokožku jej prirodzenej vlhkosti a spôsobuje šupinatú, suchú pokožku. Vlhkosť počas leta môže viesť k bakteriálnym infekciám spôsobeným potom, upchatými pórmi a akné. Klimatizácia v lete a ohrievače v zime môžu pokožku dehydratovať. Každá sezóna, teda prichádza s inými pravidlami starostlivosti o pleť.

Pokožka vyžaduje počas leta mimoriadnu pozornosť a starostlivosť. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov, ako je čistenie a hydratácia a používanie opaľovacieho krému, môžete pokožku chrániť pred škodlivými účinkami slnka a tepla.

Celé leto odporúčame zostať dobre hydratovaný a jesť potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú bobule, orechy a fazule, ako aj používať hydratačné, nočné krémy s obsahom antioxidantov. Antioxidanty pomáhajú pokožke predchádzať rakovine a zároveň chránia kolagén a elastické tkanivo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobiť vrásky a pokožku bez života.