Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Ikeď má genetika v otázke kvality vlasov hlavné slovo, naša životospráva, počasie i prostredie a v neposlednom rade náš prístup k vlasom hrajú významnú úlohu v tom, ako táto naša koruna krásy vo výsledku vyzerá. Zistite s nami, ako správna strava a starostlivosť o vlasy vplývajú na ich vzhľad a zdravie. Prinášame vám 6 tipov, ako na to.

1. Napumpujte ich proteínom

Vyvážená diéta je dôležitým faktorom zdravia vlasov a pokožky pod nimi. Hlavnou zložkou vlasov je proteín, a preto by sme mali dbať na jeho dostatočný príjem. Uistite sa, že si doprajete aspoň 45 gramov proteínu denne. Dobrými zdrojmi proteínu sú napríklad chudé mäso, hydina, ryby, strukoviny, nízkotučné mliečne výrobky či vajíčka. Diéta s nedostatkom proteínu môže viesť k slabým lámajúcim sa vlasom či dokonca strate vlasového pigmentu, ako aj k vypadávaniu vlasov.

2. Zinok proti vypadávaniu vlasov

Vypadávajú vám vlasy? Nemusí to byť stres, ale nedostatok zinku. Zahrňte do svojho jedálnička oriešky ako napríklad brazílske či vlašské orechy, pekanové orechy, kešu alebo mandle a budete tak efektívne bojovať proti rednutiu svojich vlasov. Zinok nájdeme aj v ovocí a zelenine vrátane zelenej listových zelenine. Zinok spolu so spomenutým proteínom (kolagénom) a ďalšími aktívnymi látkami obsahuje aj multivitamín na vlasy, ktorý nájdete v našom eshope.

3. Vitamín B7 – biotín pre stimuláciu rastu

Biotín je vo vode rozpustný B-vitamín, ktorý pomáha nášmu telu metabolizovať proteíny a sprocesovať glukózu. Poznáme ho aj ako vitamín B7 či vitamín H a obsahujú ho napríklad vajíčka, losos, karfiol, avokádo alebo uhorka. Väčšina ľudí netrpí nedostatkom biotínu a konzumuje potrebné množstvo pre bežný rast vlasov prirodzene. Dôvod, prečo ľudia siahajú po výživových doplnkoch obsahujúcich biotín je, že prijímanie jeho vyšších dávok významne prospieva vlasom, nechtom aj pokožke. Biotín je často označovaný za vlasovú výživu, nakoľko pri jeho pravidelnom užívaní podporuje rast vlasov. Jedna dávka by mala obsahovať okolo 5000 mikrogramov vitamínu B7 denne po dobu aspoň 1 mesiaca, pričom práve jeho denné prijímanie bude kľúčom k úspechu. V opačnom prípade výsledok môže byť rôzny. Je tiež dôležité pochopiť, že biotín neurobí zázraky z večera do rána.

4. Správna kozmetika na vlasy

Jedna vec je vyvážená strava, druhá je starostlivosť o vlasy zvonka. Používanie nesprávneho šampónu či stylingového prípravku na vlasy môže spôsobiť nemalú škodu. Vyberajte si produkty určené pre váš typ vlasov - mastné, bežné alebo suché - a sústreďte sa na problémy, ktoré vás trápia, ako napríklad lupiny. 

Experti tvrdia, že mnoho ľudí používa príliš veľa šampónu alebo si vlasy umýva nesprávne. Všeobecné pravidlá sú takéto:

  • neumývajte si vlasy viac ako jedenkrát za deň
  • používajte len toľko šampónu, koľko pokryje vaše vlasy
  • vyhnite sa umývaniu vlasov v príliš teplej či studenej vode
  • zaobchádzajte s mokrými vlasmi opatrne. Sú trikrát krehkejšie než suché vlasy.
  • Nesušte vlasy silným drhnutím uterákom. Na ich rozčesanie použite hrebeň so širokými zubami, ale nečešte vlasy príliš veľa.

Používanie kondicionéru po umytí vlasov je dôležitým krokom k jemným, lesklým a poddajným vlasom. Kondicionér sa odporúča nechať na vlasoch pôsobiť dve až tri minúty pred jeho opláchnutím. Nie každý človek potrebuje aplikovať kondicionér na vlasy po každom ich umytí. Experimentuje, aby ste zistili, čo je pre vás najefektívnejšie.

V prípade vlasovej kozmetiky sa snažte vyhnúť prípravkom s agresívnymi zložkami ako napríklad laurylsulfát amónny či laurylsulfát sodný. A pamätajte: cena nemusí nevyhnutne znamenať aj kvalitu.

5. Ďalšie typy pre starostlivosť o vlasy

Dbajte na tieto rady: 

  • pri sušení vlasov fénom začnite na najmenšej teplote a postupne zvyšujte teplotu podľa potreby
  • vždy, keď je to možné, nechajte vlasy po umytí vyschnúť prirodzene
  • neupevňujte si sponky a ozdoby do vlasov stále na to isté miesto
  • pokiaľ si farbíte vlasy, vyberte si odtieň, ktorý spadá do rozmedzia troch odtieňov od vašej naturálnej farby
    - masírujte si často hlavu pre podporu rastu vlasov a cirkuláciu krvi
    - vlasy pravidelne podstrihávajte približne každých 10 až 12 týždňov, aby boli zdravé a zabránili ste ich štiepeniu

6. Na čo ešte dávať pozor

Agresívny šampón, vlasové kúry či stylingové prípravky rovnako ako prehnané česanie prispievajú k horšiemu zdraviu vlasov. Negatívny vplyv má tiež nadmerné pitie alkoholu, nízkokalorické diéty, znížená hladina hormónov štítnej žľazy, nadmerný stres či niektoré lieky na problémy so srdcom, depresiou, vysokým krvným tlakom či artróze.

Záver

Krásne a zdravé vlasy si vyžadujú úsilie a primeranú starostlivosť. Genetiku samozrejme neovplyvníme, ale pomerne dlhý rad ďalších faktorov áno. Pri správnej životospráve, vlasovej kozmetike a celkovej starostlivosti o vlasy sa každá žena môže tešiť z krásnych vlasov. Chce to len trpelivosť, vôľu a čas!