Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Sme tým, čo jeme. To je starý známy výrok, v ktorom sa ukrýva mnoho pravdy. Na základe tohto princípu by užívanie kolagénu malo pomáhať nášmu telu produkovať nový kolagén, tak? Poznáme ho ako kĺbovú výživu, ale je rovnako dôležitý aj pre zdravie a elasticitu našej pokožky. Preto, teoreticky, zvýšením hladiny kolagénu v pokožke alebo zabráneniu jeho straty, by sme mali vyzerať mladšie. Pomôže však kolagén piť či jesť?

Pitie priamo z fontány mladosti

Kolagén obsahuje aminokyselinu hydroxyprolín, ktorá je typická pre mladú pokožku. Zistilo sa, že prolyl-hydroxyprolín, fragment kolagénu zložený len z dvoch aminokyselín, spúšťa v kožných bunkách produkciu kyseliny hyalúronovej, ďalší komponent dôležitý pre podporu obsahu vody v pokožke. Nanešťastie máme len veľmi málo pod kontrolou to, ako a kde telo rozkladá rôzne látky. Keď jeme alebo pijeme proteíny ako kolagén, náš žalúdok a tenké črevo rozkladajú proteín za použitia enzýmov. Tieto malé fragmenty tvoria maximálne tri aminokyseliny predtým, ako ich telo absorbuje. Nie je to mnoho a zväčša telo nevie rozoznať, že pochádzajú z kolagénu – môžu byť z rôznych proteínov. 

Existuje mnoho štúdií, kde kolagénové výživové doplnky zlepšili pokožku. V jednej z nich dobrovoľníci užívali výživové doplnky obsahujúce 5 gramov hydrolyzovaného kolagénu spolu s ďalšími vitamínmi a minerálmi. Po 60 dňoch bola ich pokožka menej suchá a vráskavá, po 12 týždňoch bolo zaznamenané zlepšenie hustoty kolagénu a pevnosť pokožky. Ďalšia štúdia, v ktorej dobrovoľníci užívali 2,5 gramu peptidov kolagénu po dobu 8 týždňov, zistila zlepšenia v oblasti očných vrások, elasticity a zloženia kože. Iná štúdia zistila, že denné užívanie 10 gramov peptidov kolagénu po dobu 8 týždňov zlepšilo hydratáciu a pevnosť kože, a po 4 týždňoch znížilo rozloženie kolagénu v pokožke.

Ďalšia prevencia proti starnutiu pokožky

Okrem pitia kolagénu je vhodné sa o pokožku starať zvonku. Krémy obsahujúce vitamín A, retinol a tretinoín sú výborné pre podporu kolagénu v pokožke. Séra obsahujúce vitamín C tiež veľmi dobre pomáhajú zvýšiť obsah kolagénu v koži. Vysychanie pokožky je ďalším faktorom unavenej a starnúcej pokožky, čo môžeme ľahko napraviť kozmetikou obsahujúcou látky zadržiavajúce vlhkosť ako napríklad glycerín či kyselinu hyalúronovú. V neposlednom rade, opaľovacie krémy s vysokým UVA faktorom zabránia voľným radikálom rozkladať kolagén v našej pokožke. Nepodceňujme teda starostlivosť o pokožku, vráti nám to krásnym mladým vzhľadom!