Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

V súčasnosti je kolagén taká malá superstar medzi výživovými doplnkami na trhu. Na mnohých miestach sa dočítame o jeho prínosoch a výhodách jeho užívania. Existuje niekoľko zdrojov kolagénu. Viete, aké to sú a čím sú charakteristické?

Upresnime si pojmy

Hovädzí kolagén je kolagén typu I a III, ktorý sa vyrába z hovädzej kože. Používa sa na zlepšenie kondície a celkového zdravia tráviaceho traktu a kĺbov. Rybí kolagén je kolagén typu I, ktorý sa zhotovuje z rybej kože a šupín. Rybí kolagén má vysokú biologickú dostupnosť, čo predstavuje vysokú rýchlosť a mieru jeho absorpcie do systémovej cirkulácie tela. Štúdie poukazujú na jeho priaznivý vplyv na pleť v zmysle jej výživy a redukcie hlbokých vrások.

Ako funguje hovädzí kolagén

Ako sme uviedli, hovädzí kolagén tvorí hlavne kolagén typu I a III, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v raste a obnove kostí, šliach, väzov a kože. Aby si tieto dva typy kolagénu vedelo telo vytvoriť samé, potrebuje hotovú zásobu aminokyselín ako glycín a prolín. Neexistuje lepší zdroj týchto aminokyselín než práve hovädzí kolagén. Pri jeho dennom prijímaní dostáva naše telo dostatok aminokyselín potrebných pre regeneráciu tkanív.

Hovädzí kolagén pomáha pri bežných bolestiach kĺbov až po osteoartrózu či reumatickú artrózu stimuláciou rastu chrupavky, ktorá zmäkčuje prostredie kĺbov a znižuje ich bolesť. Ďalej pomáha zlepšiť kvalitu tráviaceho traktu opravou mikrospokopických trhlín na stenách orgánov. Aminokyseliny obsiahnuté v kolagéne pomáhajú urýchľovať zotavenie športovcov po tréningu či fyzickom výkone. V neposlednom rade hovädzí kolagén pomôže efektívnejšie recyklovať ATP (jednotka energie v bunkách), v dôsledku čoho narastie svalová sila a energia.

Ako funguje rybí kolagén

Ikeď ľudia výrobky z rybích kostí konzumujú v mnohých kultúrach už dávnejšie, rybí kolagén je relatívne nová vec. Koža a šupiny na jeho výrobu sa zvykli vyhadzovať ako odpad, no teraz sú hydrolyzované rovnakým spôsobom ako to je u hovädzieho kolagénu. V našom tele funguje rybí kolagén tiež rovnako ako hovädzí tým, že poskytuje aminokyseliny potrebné pre budovanie silného a zdravého spojivového tkaniva. Rybí kolagén je však len kolagén typu I a molekuly peptidu sú menšie, vďaka čomu sú viac biologicky dostupné a ľahšie sa absorbujú. Tento kolagén je významne bohatý na aminukyselinu hydroxyprolín, ktorá je základným komponentom pokožky, stien krvných ciev či ďalších spojivových tkanív.

Rybí kolagén obnovou tkanív redukuje vrásky a zvyšuje elasticitu pokožky. Keďže je bohatý na antioxidanty blokujúce voľné radikály a chrániace pokožku pred oxidáciou, pomáha radukovať znaky starnutia. Mnohé štúdie tiež dokazujú, že zvyšuje vlhkosť pokožky a pomáha ju chrániť pred škodlivým UV žiarením.

Takže ktorý kolagén si vybrať?

Či už sa rozhodnete pre hovädzí kolagén alebo rybí kolagén, pri žiadnom z nich neurobíte zlé rozhodnutie. Oba podporujú zdravie našej pokožky, kostí, kĺbov a prinášajú aj ďalšie užitočné benefity. Rozhodujúcim faktorom budú skôr osobné preferencie, obmedzenia jedálnička alebo zdravotné problémy ako alergie. V našej ponuke nájdete hydrolyzovaný rybí kolagén v silnejšej 10000 mg dávke, hovädzí kolagén zmeraný na regeneráciu kĺbov (aj čistú práškovú formu), ale aj špeciálnu zmes na vlasy, nechty a pokožku. Pokiaľ sa s výberom potrebujete poradiť, radi vám pomôžeme!