Kyselina hyaluronová a jej prínos pre ľudské telo
Kyselina hyalurónová, základný stavebný prvok našej pokožky poznáme tiež pod názvom hyaluronát sodný, hyaluron, glykosaminoglykán, hyaluronan sodný či kyselina HA. Ide o látku, ktorú prirodzene produkuje naše telo. Najväčšie množstvo sa nachádza v pokožke, spojivovom tkanive a očiach. Hlavnou úlohou kyseliny hyalurónovej je naväzovať vodu a vytvárať gélovitú štruktúru. Hydratuje pokožku a nájdeme ju aj v ďasnách, nosovej sliznici či kĺboch, kde má veľmi dôležitú funkciu tlmenia nárazov.
Ako získavame kyselinu HA?
Mnoho ľudí ju dopĺňa prostredníctvom výživových doplnkov, ale používa sa aj v lokálnych sérach, očných kvapkách a injekciách. Pre prirodzený spôsob tvorenia kyseliny HA nie je nutné doplniť do jedálnička špeciálnu stravu. Dôležitý je dodržaný dostatočný pitný režim. Získavame ju tiež prísunom vitamínov a minerálov ako je horčík, vitamín A, fytoestrogén a zinok. Netreba sa prílišne vystavovať slnku, pretože dopad slnečného žiarenia najmä na oči spomaľuje tvorbu kyseliny hyalurónovej.
7 vedecky podložených prínosov zázračnej kyseliny hyalurónovej
1. Zdravá a pružná pokožka
Doplnky s obsahom kyseliny hyalurónovej pomáhajú pokožke vyzerať zdravo a pružne. Ako hovorí štúdia, zhruba polovica kyseliny hyalurónovej v našom tele je prítomná v pokožke, kde sa viaže na vodu, čím pomáha udržiavať vlhkosť a hydratuje ju.
Ďalšia štúdia dokazuje, že znížené množstvo kyseliny hyalurónovej v pokožke ovplyvňuje jej prirodzený proces starnutia rovnako ako aj nadmerné vystavenie účinkom UV žiarenia zo slnka, tabakového dymu a znečistenie. Užívanie výživových doplnkov s obsahom kyseliny hyalurónovej môže zabrániť danému úbytku tým, že nášmu telu dodá väčšie množstvo HA na obohatenie pokožky, čo dokazujú štúdie.
Najúčinnejší spôsob proti úbytku kyseliny hyalurónovej je kombinovať kyselinu hyalurónovú s kolagénom. Je to dôležitá dvojka, ktorá má pozitívny vplyv proti tvorbe vrások. Štúdie ukázali, že pri prísune kyseliny hyalurónovej v objeme 120- 240 mg denne najmenej počas jedného mesiaca sa výrazne zvyšuje hydratácia pokožky. Hydratácia pokožky je tiež dôležitá pri boji proti vráskam, čo ukázali ďalšie štúdie. Vďaka kyseline hyalurónovej je pokožka hladšia, mladšia a pevnejšia.
2. Hojenie rán
Priame použitie kyseliny hyalurónovej na otvorené rany môže pomôcť urýchliť proces regenerácie. Kyselina hyalurónová pomáha hojiť rany rýchlejšie reguláciou úrovne zápalu a signalizáciou tela, aby v poškodenej oblasti vybudovalo viac krvných ciev. Ukázalo sa, že aplikácia kyseliny HA na kožné rany zmenšuje ich veľkosť a zmierňuje bolesť rýchlejšie ako placebo alebo liečba.
Kyselina hyalurónová má antibakteriálne vlastnosti, takže môže pomôcť znížiť riziko infekcie pri aplikácii priamo na otvorené rany. Taktiež je účinná pri liečbe chorých ďasien, urýchľovaní hojenia po operácii zubov v prípade lokálneho použitia v ústach.
3. Bolesť v kĺboch a tlmenie nárazov
Kyselina hyalurónová sa nachádza aj v kĺboch, kde udržuje priestor medzi kĺbmi a kosťami. Kĺby "namaže", čím pomáha predchádzať treniu kostí, ktoré spôsobuje bolesť. Doplnky s kyselinou hyalurónovou sú veľmi užitočné pre ľudí trpiacich osteoartrózou, čo je typ degeneratívnej choroby kĺbov spôsobenej opotrebovaním kĺbov v priebehu času.
Štúdia ukázala, že užívaním 80 - 200 mg kyseliny hyalurónovej denne najmenej počas dvoch mesiacov významne znižuje bolesť kĺbov u ľudí s osteoartrózou, najmä u osôb vo veku od 40 do 70 rokov. Kyselina hyalurónová sa tiež môže injekčne aplikovať priamo do kĺbov na zmiernenie bolesti. Na vzorke viac ako 12 000 pacientoch sa však zistila iba mierna redukcia bolesti a väčšie riziko vedľajších účinkov.
Niektoré štúdie ukazujú, že kombinácia doplnkov kyseliny hyalurónovej s injekciami môže pomôcť pri rýchlejšom zmiernení bolesti a predĺži čas medzi jednotlivými potrebami ďalších injekcií.
4. Príznaky suchého oka
Približne 1 zo 7 starších dospelých trpí príznakmi suchého oka v dôsledku zníženej tvorby sĺz alebo príliš rýchleho odparovania sĺz. Kyselina hyalurónová vynikajúco udržuje vlhkosť, čo je dôvod prečo je účinná pri liečbe suchého oka. Bolo preukázané, že očné kvapky obsahujúce 0,2–0,4% kyseliny hyalurónovej zmierňujú príznaky suchého oka a zlepšujú zdravie očí. Na trhu sú dostupné kontaktné šošovky, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú s pomalým uvoľňovaním. Môžu byť účinné aj pri suchom oku.
5. Príznaky spätného toku kyseliny žalúdka
Nový výskum ukazuje, že doplnky s kyselinou hyalurónovou môžu pomôcť zmierniť príznaky refluxu kyseliny. Ak sa vyskytne kyslý reflux, obsah žalúdka sa opakovane vracia do hrdla, čo spôsobuje bolesť a poškodenie výstelky pažeráka.
Kyselina hyalurónová môže pomôcť upokojiť poškodenú výstelku pažeráka a urýchliť proces regenerácie. Jedna štúdia skúmala, že použitie kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu na poškodené tkanivo hrdla urýchlili jeho liečbu.
Iná štúdia zistila, že užívanie doplnku kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu spolu s liekmi na zníženie kyseliny znižovali príznaky refluxu o 60% viac. Ďalšia štúdia ukázala, že rovnaký typ doplnku bol päťkrát účinnejší pri zmierňovaní príznakov kyslého refluxu ako placebo.
Výskum v tejto oblasti je stále relatívne nový a na replikáciu týchto výsledkov sú potrebné ďalšie štúdie. Tieto výsledky sú však sľubné.
6. Zachovanie pevnosti kostí
Aké sú účinky doplnkov kyseliny hyalurónovej na zdravie kostí? Dve štúdie zistili, že doplnky kyseliny hyalurónovej môžu pomôcť spomaliť rýchlosť úbytku kostnej hmoty. Sledovanie prebehlo u potkanov s osteopéniou, čo je počiatočné štádium úbytku kostnej hmoty, ktoré predchádza osteoporóze.
Štúdie tiež ukázali, že vysoké dávky kyseliny hyalurónovej môžu zvýšiť aktivitu osteoblastov, buniek zodpovedných za vytváranie nového kostného tkaniva. Zatiaľ však účinky na zdravie ľudských kostí neboli skúmané, počiatočné štúdie na zvieratách sú sľubné.
7. Zabránenie bolestiam močového mechúra
Približne 3–6% žien trpí stavom nazývaným intersticiálna cystitída alebo bolestivý syndróm močového mechúra. Táto porucha spôsobuje bolesť a citlivosť brucha spolu so silným a častým nutkaním na močenie. Zatiaľ čo príčiny intersticiálnej cystitídy nie sú známe, zistilo sa, že kyselina hyalurónová pomáha zmierňovať bolesť a časté močenie spojené s týmto stavom, keď sa zavádza priamo do močového mechúra cez katéter. Nie je jasné, prečo kyselina hyalurónová pomáha zmierňovať tieto príznaky, ale vedci predpokladajú, že pomáha opravovať poškodené tkanivá močového mechúra. Štúdie zatiaľ nestanovili, či perorálne doplnky hyalurónovej kyseliny môžu zvýšiť ich množstvo v močovom mechúre natoľko, aby mali rovnaké účinky ako jeho zavedenie.
Je kyselina hyalurónová bezpečná?
Používanie kyseliny hyalurónovej je všeobecne bezpečné. Veľmi výnimočne sa môžu prejaviť vedľajšie účinky a alergie. Tie sú však veľmi vzácne. Štúdia, ktorá použila vzorku 60 ľudí s osteoartrózou užívajúcich 200 mg kyseliny hyalurónovej denne počas roka nezaznamenala žiadne negatívne vedľajšie účinky.
Injekcie kyseliny hyalurónovej do kože alebo kĺbov majú vyššie riziko vedľajších účinkov ako výživový doplnok. Negatívne reakcie sú však väčšinou spájané s injekčným postupom, nie samotnou kyselinou hyalurónovou. Doplnky kyseliny hyalurónovej pre väčšinu ľudí teda neprinášajú zdravotné riziká a naopak prinášajú mnoho zdravotných výhod.
Diskusia