Máme nový eshopový systém. Ak budete mať pri objednávaní problémy, prosím neváhajte nás kontaktovať na +421 917 828 665, livechate alebo na info@vianio.sk. Ďakujeme za pochopenie

Lúče UVA 

 • Tieto lúče prenikajú hlbšie do pokožky ako lúče UVB, čo znamená, že ovplyvňujú aj bunky v koži, ktoré sa nachádzajú hlbšie
 • UVA spôsobujú nepriame poškodenie DNA
 • UVA nezachytáva ozónová  vrstva a asi 95% dopadá na zem
 • Tento lúč spôsobuje okamžité opálenie a rýchle spálenie a jeho účinky sa objavujú okamžite
 • Lúče UVA lúče sa používajú aj v soláriách

Lúče UVB 

 • Poškodzujú vonkajšie vrstvy kože
 • Priamo poškodzujú DNA
 • Tieto lúče sú čiastočne absorbované ozónovou vrstvou, ale asi 5% lúčov dopadá na zem
 • Nadmerné vystavenie UVB lúčom vedie k spáleniu kože, ich účinky sú zvyčajne oneskorené
 • Väčšina solárií využíva kombináciu lúčov UVA a UVB. Špeciálne solária s UVB žiarením môžu byť navrhnuté ako bezpečnejšia alternatíva solária, stále však poškodzujú kožu
 • Neprenikajú oknami a je pravdepodobnejšie, že sú filtrované mrakmi

Ako sa pred nimi chrániť?

Používajte opaľovací krém

Vyberte opaľovací krém, ktorý ponúka širokospektrálnu ochranu. To znamená, že opaľovací krém má schopnosť blokovať lúče UVA aj UVB.

Vyšší ochranný faktor proti slnečnému žiareniu (SPF) poskytne väčšiu ochranu, ale nezabudnite, že žiadny ochranný krém nie je 100% účinný pri blokovaní UV lúčov. Americká akadémia dermatológie (AAD) odporúča používať opaľovací krém, ktorý má SPF najmenej 30.

Nezabudnite opaľovací krém aplikovať pravidelne, najmenej každé 2 hodiny.

Pri kúpe, je dôležité vedieť informáciu, že chemické opaľovacie krémy, na rozdiel od minerálnych, sa vstrebávajú do krvi, čo ukázal nedávny výskum

V súčasnosti sú podľa správy potravín a liečiv len „dve všeobecne známe ako bezpečné a účinné“ prísady na opaľovanie - oxid zinočnatý a oxid titaničitý.

Z opaľovacích krémov môžeme odporučiť napríklad Attitude Minerálny opaľovací krém, s obsahom oxidu zinočnatého bez nanočastíc, ktorý navyše získal certifikáciu EcoLogo, ktorá potvrdzuje šetrnosť k životnému prostrediu.

Budte zahalený

Oblečenie môže poskytnúť určitú ochranu pred UV žiarením. Najlepšie sú pevne tkané suché látky. Mnoho outdoorových spoločností vyrába odevy, ktoré poskytujú zvýšenú ochranu pred UV žiarením. Takýto sortiment môžete nakúpiť napríklad v eshope pre deti activkids.sk

Zdržiavajte sa v tieni

Zdržiavať sa v tieni je skvelý spôsob ako sa nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Toto je najdôležitejšie medzi 10:00 a 16:00, keď sú UV lúče najsilnejšie.

Noste klobúky

Klobúk so širokým okrajom môže  poskytnúť dodatočnú ochranu pre uši a krk.

Používajte slnečné okuliare

Vyberte si slnečné okuliare, ktoré poskytujú ochranu pred UV žiarením, aby ste predišli poškodeniu očí a okolitej pokožky.

A, čo vitamín D?

Slnko je jedným zdrojom vitamínu D, a preto sa niekedy nazýva „slnečným vitamínom“.

AAD však neodporúča získavať vitamín D zo slnečného žiarenia alebo v soláriu, pretože UV lúče môžu spôsobiť rakovinu kože.

ADD odporúčajú dodržiavať zdravú výživu, ktorá obsahuje potraviny, ktoré sú prírodnými zdrojmi vitamínu D alebo výživové doplnky s obsahom vitamínu D. Dennú, odporúčanú dávku vitamínu D nájdete aj v našich produktoch. O potravinách s obsahom vitamínu D sa viac dočítate v našom článku.