Kyselina hyalurónová, svätý grál pre mladú a hydratovanú pleť bez vrások
Kyselina hyalurónová je priekopníkom vo svete krásy už nejeden piatok. Ocenia ju najmä ženy, no má čo ponúknuť aj mužom. Pokiaľ vás zaujíma, prečo vedci nazvali kyselinu hyalurónovú svätým grálom, tento článok je práve pre vás.
Kyselina hyalurónová (HA alebo hyalurón) dodáva pokožke štruktúru a zodpovedá za jej vzhľad. Pokiaľ chcete docieliť, aby pleť vyzerala fantasticky, mlado a bez vrások je čas uvedomiť si, že čím skôr začnete telu pomáhať prísunom HA, tým bude efekt lepší. Kyselina hyalurónová hrá kľúčovú úlohu v procese hojenia rán a pribúdajúcim vekom sa jej tvorba znižuje, čo robí pleť náchylnejšiu k suchej pokožke a vráskam.
Pripomeňme si pár faktov, ktoré sú o kyseline hyalurónovej dobre známe:
- Pôsobí proti starnutiu a vráskam
- Hydratačná
- Prospešná pri hojení rán
- Zvyšuje elasticitu pokožky
- Môže liečiť ekzém
- Dokáže liečiť začervenanie tváre
Prečo je kyselina hyalurónová taká magická?
Jednou z najdôležitejších vlastností kyseliny hyalurónovej je jej schopnosť viazať viac než 1000 násobok jej váhy vo vode, čo je viac než akákoľvek iná prírodná látka. Inými slovami, funguje ako zvlhčovadlo a drží molekuly vody na povrchu pokožky a zaisťuje tak neprekonateľnú hydratáciu pokožky, čom svedčia aj štúdie. Zároveň pokožku zjemňuje, obmedzuje tvorbu vrások a stimuluje tvorbu a rast nových buniek.
Pokiaľ je reč o dobre hydratovanej pokožke, hovoríme o takej, ktorá má veľa vody práve vďaka dostatku kyseliny hyalurónovej. Možno poznáte termín transepidermálna strata vody alebo TEWL. Je to vedecký termín merania vody, ktorú pokožka odparuje.
Pokiaľ teda narazíte na produkt, ktorý dokáže zabrániť TEWL znamená to, že dokáže udržať pokožku hydratovanú a zabezpečí, aby voda neunikala z povrchu pokožky. Kyselina hyalurónová spomaľuje rýchlosť, ktorou sa voda odparuje.
Má kyselina hyalurónová vedľajšie účinky?
Ak vytvárate, miešate kozmetiku alebo kupujete produkty HA, ktoré obsahujú percentuálne údaje, odporúčame vám udržať koncentráciu HA pod 2 percentá.
Prečo?
Ako hovoria štúdie, veľmi nízka molekulová hmotnosť HA má schopnosť preniknúť cez pokožku. To znamená, že môže hlbšie do pokožky preniesť ďalšie nežiaduce prísady, chemikálie a baktérie. Ak máte narušenú pokožku, je to zlá správa a nemali by ste používať kyselinu HA. Kyselina hyalurónová našťastie sama o sebe nemá tendenciu spôsobovať alergické reakcie (štúdia tu), pretože ju prirodzene vytvára aj ľudské telo.
Výrobcovia kozmetiky samozrejme o tomto fakte vedia, takže môžeme odložiť svoju odbornosť nabok a môžeme im dôverovať. Táto informácia je pre tých, ktorí sa rozhodli miešať HA s inými prípravkami alebo látkami. Napríklad pri miešaní sér kyseliny hyalurónovej treba mať napamäti aj to, že nie všetky séra sú rovnaké. Na to uporozňujú aj rôzne štúdie.
Hyalurón môže mať aj vedľajšie účinky. Existuje niekoľko druhov kyseliny hyalurónovej, ktoré sú trochu kontroverzné a zvýšené hladiny sú skutočne spojené so zápalovými kožnými chorobami, ako je psoriáza.
Za kyselinou hyalurónovou je celá veda
Pozitívne účinky kyseliny hyalurónovej na pokožku súvisia s jej molekulovou hmotnosťou a koncentráciou. V takom prípade je dôležitá veľkosť. Molekulová hmotnosť sa týka hmotnosti alebo veľkosti molekuly HA. To sa meria v jednotke, ktorá sa nazýva unifikovaná jednotka atómovej hmotnosti - daltony alebo skrátene kDa.
Podľa najnovších štúdií realizovaných priamo na ľuďoch, je najvýhodnejšia pre pokožku HA medzi 50 až 1 000 kDa, pričom asi 130 kDa je najlepšia. Akákoľvek vyššia nebude mať veľký význam. Akákoľvek nižšia môže spôsobiť zápal.
Ako sme prišli na toto číslo?
Keď sa pozrieme na štúdie, uvidíme vzorec, ale jedna z najdôkladnejších štúdií skúmala HA s rôznymi molekulovými hmotnosťami, vrátane 50, 130, 300, 800 a 2 000 kDa. Vedci po mesiaci výskumu zistili, že liečba pomocou 130 kDa hyalurónu bola najúčinnejšia a zvýšila elasticitu pokožky až o 20%. Skupiny s 50 kDa a 130 kDa mali po 60 dňoch výrazné zjemnenie hĺbky vrások a nerovnosti pokožky. Všetky ostatné molekulové hmotnosti stále zlepšujú elasticitu a hydratáciu pokožky.
Priemer kyseliny hyalurónovej
Priemer HA je dôležitý, pretože tiež určuje schopnosť zložky preniknúť cez pokožku. Nedávna štúdia skúmala účinnosť lokálnej nízkomolekulovej kyseliny nano-hyaluroidovej a zistilo sa, že menšie látky pod 500 kDa:
- Zmenili hĺbku vrások
- Zvýšili vlhkosť
- Zvýšili elasticitu okolo oka
- Lepšie sa vstrebájú do pokožky
- Molekuly s molekulovou hmotnosťou väčšou ako 500 kDa potrebovali dlhšiu dobu, aby prešli cez kožnú bariéru.
Aké produkty je dobré používať?
Zaobstarajte si hydrolyzovanú kyselinu hyalurónovú, acetylovaný hyaluronát sodný či hyaluronát sodný. Jedným z takýchto príkladov je aj výživový doplnok Swedish Nutra Kyselina hyalurónová na pleť a kĺby 500 ml, ktorý je dostupný, aj vo výhodnom balíčku na 99 dní. Produkt okrem HA obsahuje aj vitamín C a kremík, ktoré podporujú syntézu kolagénu v pokožke, a tak nepriamo podporujú jej elasticitu a pevnosť.
Na trhu je veľa rôznych značiek, ktoré do produktov pridávajú kyselinú hyalurónovú. Nenechajte sa však zmiasť, často cenovo dostupnejšie produkty obsahujú toľko alebo viac HA ako drahé, propagované značky. Napríklad - The Ordinary’s Hyaluronic Acid 2% + B5, skvelý produkt, za nízku cenu.
Diskusia