Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Po týždňoch samoizolácie doma sa mnohí z nás vracajú do bežnejšieho života o pár kíl ťažší, než by chceli. Existuje nespočetne veľa spôsobov a techník ako schudnúť, no pri mnohých z nich skončíme hladní a mrzutí, čo bez veľkej sile vôle neprinesie želaný výsledok. Ako ísť na chudnutie efektívne? Netreba žiadne extrémne diéty! Vyskúšajte náš plán pozostávajúci z troch krokov:

1. Obmedzte cukry a škrob

Limitovať najmä cukor z jedálnička chce štipku sebazaprenia, no výsledok stojí zato. So znížením príjmu cukrov a škrobu sa zredukuje aj pocit hladu, vďaka čomu budete menej jesť a prijímať menej kalórií. Namiesto toho, aby telo premieňalo na energiu sacharidy, pustí sa do svojich rezerv tuku. Ďalším benefitom zníženia príjmu cukrov je pokles hodnôt inzulínu, ktorý spôsobí to, že naše obličky začnú z tela vylučovať prebytočný sodík a vodu. Tak sa zníži nadúvanie a nadmerné zavodnenie organizmu. Takouto úpravou jedálnička je možné zhodiť až 4.5 kila váhy za týždeň.

Nasledujúci graf vybranej štúdie porovnáva diétu založenú na nízkom príjme tukov a diétu s nízkym príjmom cukrov, ktorej sa zúčastnili ženy s nadváhou. Skupina zameraná na nízky príjem cukrov je do sýtosti, zatiaľ čo skupina s nízkym príjmom tukov prijíma obmedzený počet kalórií a hladuje. Ako môžeme vidieť, dosiahnuté výsledky v 24. týždni sa výrazne líšia.

2. Zvýšte príjem proteínov, tukov a zeleniny

Každá porcia vo vašom jedálničku by mala obsahovať zdroj proteínu, tukov a zeleninu s nízkym obsahom sacharidov. Takéto plánovanie stravy vám automaticky pomôže optimalizovať príjem cukrov na odporúčanú dávku 20-50 gramov denne.

Výbornými zdrojmi proteínov sú napríklad kuracie mäso, ryby ako losos či pstruh, vajíčka (celé aj s bielkom). Dôležitosť väčšieho príjmu bielkovín sa nedá dostatočne zdôrazniť. Viaceré štúdie ukazujú, že sa tak dosiahne zlepšenie metabolizmu o 80 až 100 kalórií denne. Proteínová diéta tiež znižuje chuť do jedla a obsedantné myšlienky o jedle či túžbu vyjedať v noci chladničku.

Podľa štúdií vás zasýti natoľko, že automaticky začnete prijímať približne 44 kalórií menej  každý deň. Keď je reč o chudnutí, bielkoviny sú jednoducho kráľom nutrientov. Bez diskusie.

Ďalší skvelý zdroj proteínu je kolagén. Štúdie poukazujú na jeho vynikajúcu schopnosť zasýtiť, ktorá je o 40% lepšia než u srvátkového či sójového proteínu. Aminokyselinový profil kolagénu pomáha pri potláčaní chuti do jedla, čím nepriamo pomáha schudnúť. Napomáha tiež udržiavať svaly aj pokožku zdravé, pričom zabraňuje ich starnutiu. Zvyšovaním čistej svalovej hmoty tiež podporuje metabolizmus. Zachovanie svalovej hmoty je všeobecne pri otázke chudnutia a zdravia veľmi dôležité. Ak chceme zostať aktívnymi, aby sme udržali naše telo silné, musíme sa tiež ubezpečiť, že môžeme telu pomôcť predchádzať zraneniam a bolestiam. Zistilo sa, že arginín - aminokyselina nachádzajúca sa v kolagéne, podporuje celkovú silu a zotavenie. 

Čo sa týka zeleniny s nízkym obsahom sacharidov, je si z čoho vyberať. Patrí sem napríklad brokolica, karfiol, špenát, paradajky, kel, kapusta, šalát, uhorka, reďkovka či cibuľa. Nebojte sa ich naložiť na tanier aj kopcom. Takejto zeleniny si bez výčitiek môžete dopriať veľké množstvo bez toho, aby ste prekročili príjem 20-50 gramov sacharidov za deň. Strava založená hlavne na mäse a zelenine obsahuje všetky vlákniny, vitamíny a minerály, ktoré potrebujeme, aby sme boli zdraví.

Zdrojom tukov je napríklad olivový či kokosový olej alebo maslo. Netreba sa obávať jedenia tukov, keďže pokúšať sa o nízkosacharidovú aj nízkolipidovú diétu súčasne by bolo cestou k zlyhaniu. Jediné, čo tým dosiahneme je, že sa budeme cítiť mizerne a vykašleme sa na celý cieľ schudnúť.

3. Pohyb

Nemusíte cvičiť, aby ste s týmto plánom schudli, no vysoko sa to odporúča. Najlepšou možnosťou je venovať sa pohybovým aktivitám 3 až 4-krát do týždňa. Pokiaľ vám to zdravie dovoľuje, zájdite napríklad do posilňovne a popracujte s činkami. Takýmto fitness aktivitám sa venujú ľudia rôzneho veku po celom svete. Dvíhaním závaží spálime mnoho kalórií a zamedzíme spomaľovaniu metabolizmu, čo býva vedľajším efektom chudnutia. Štúdie na nízkosacharidové diéty ukazujú, že takýmto spôsobom môžete aj vyrysovať svalstvo, zatiaľ čo budete strácať výrazné množstvo tuku. Pokiaľ dvíhanie závažia nie je pre vás, môžete ho nahradiť kardio cvičením ako napríklad chôdza, beh, bicyklovanie či plávanie.

Pre efektívne chudnutie na bruchu či iných problematických miestach teda nemusíme zachádzať do extrémov a hladovať alebo sa iným spôsobom prílišne obmedzovať. Hlavné je dodržiavať tri jednoduché zásady a to znížiť príjem cukrov a škrobov, zvýšiť príjem bielkovín, tukov aj zeleniny a  nezabúdať na pohyb. S trochou trpezlivosti a vytrvalosti sa výsledky určite dostavia!