Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

V tomto článku sa zameriame na 9 potravín, ktoré sú dôležité na udržanie zdravej pokožky. Musíme si uvedomiť, že nezdravá strava navyše môže poškodiť metabolizmus, spôsobiť priberanie a dokonca ovplyvniť správny chod orgánov ako napríklad srdca a pečene.

1. Avokádo

Avokádo má vysoký obsah tukov, ktoré prospievajú mnohým funkciám vo vašom tele vrátane zdravia pokožky. Dostatok týchto tukov je nevyhnutný na udržanie pružnosti a hydratácie pokožky.

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 700 žien zistila, že vysoký príjem celkového tuku - konkrétne druhy zdravých tukov nachádzajúcich sa v avokáde - súvisel s elasticitou pokožky.

Niektoré výskumy tiež ukazujú, že avokádo obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením vplyvom slnečného žiarenia. To môže spôsobiť vrásky a ďalšie známky starnutia pokožky.

Avokádo je tiež dobrým zdrojom vitamínu E. Tento dôležitý antioxidantom pomáha chrániť našu pokožku pred oxidačným poškodením. Väčšina ľudí však neprijíma dostatok vitamínu E z potravy.

Zaujímavé je, že vitamín E sa zdá byť účinnejší v kombinácii s vitamínom C. Ukazujú to aj rôzne štúdie. Vitamín C je rovnako nevyhnutný pre zdravú pokožku. Pokožka potrebuje kolagén, ktorý je hlavným štrukturálnym proteínom udržujúcim pokožku silnú a zdravú. Vitamín C je tiež antioxidant, ktorý pomáha chrániť pokožku pred oxidačným poškodením spôsobeným slnkom a prostredím, ktoré môže viesť k známkam starnutia.

Nedostatok vitamínu C je v týchto dňoch zriedkavý, ale medzi bežné príznaky patrí suchá, drsná a šupinatá pokožka.

100 gramová porcia alebo asi 1/2 avokáda obsahuje 14% dennej dávky vitamínu E a 11% vitamínu C.

2. Mastné ryby

Mastné ryby ako napríklad losos a makrela sú bohatými zdrojmi omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravia pokožky. Omega-3 mastné kyseliny sú potrebné na udržanie hustoty, pružnosti a hydratácie pokožky. Ich nedostatok môže spôsobiť suchú pleť. Taktiež znižujú zápal, ktorý môže vyvolať začervenanie a akné. Niektoré štúdie ukazujú, že rybí olej môže pomôcť v boji proti zápalovým a autoimunitným stavom ako je psoriáza a lupus.

Mastné ryby sú tiež skvelým zdrojom vitamínu E, jedného z najdôležitejších antioxidantov. Dostatok vitamínu E v tele je nevyhnutný na ochranu pokožky pred poškodením voľnými radikálmi ako aj pred rôznymi zápalmi. Tento druh morských rýb je tiež zdrojom vysokokvalitných bielkovín, ktoré sú potrebné na udržanie pevnosti ako aj celistvosť pokožky.

A nakoniec, ryby obsahujú zinok - minerál nevyhnutný pre udržanie celkového zdravia pokožky a produkciu nových kožných buniek.

Nedostatok zinku môže viesť k zápalu kože, léziám a spomaleniu hojenia rán.

3. Vlašské orechy

Vlašské orechy majú veľa vlastností, vďaka ktorým sú vynikajúcou potravou pre zdravú pokožku. Sú dobrým zdrojom esenciálnych mastných kyselín - tukov, ktoré si vaše telo nedokáže vytvoriť samé. V skutočnosti sú bohatšie na omega-3 aj omega-6 mastné kyseliny ako väčšina ostatných orechov.

Podľa štúdie omega-3 znižuje zápal v tele - a to aj v koži. Strava s vysokým obsahom tukov omega-6 môže naopak podporovať zápal v tele, vrátane kožných zápalov. Pretože vlašské orechy obsahujú dobrý pomer týchto mastných kyselín, môžu pomôcť bojovať proti potenciálnej zápalovej reakcii na nadmerné množstvo omega-6.

Vlašské orechy navyše obsahujú ďalšie živiny, ktoré naša pokožka potrebuje, aby správne fungovala a zostala zdravá. 28 gramov vlašských orechov obsahuje 8% dennej dávky zinku.

Zinok je nevyhnutný pre správnu funkciu pokožky. Je tiež potrebný pri hojení rán a na boj proti baktériám a zápalom. Z výpočtov SR Legacy 28 gramov vlašských orechov obsahuje tiež malé množstvo antioxidantov, vitamínu E a selén, ako aj 4–5 gramov bielkovín.

4. Slnečnicové semienka

Orechy a semienka sú vo všeobecnosti dobrým zdrojom výživných látok podporujúcich zdravie pokožky. Slnečnicové semienka sú toho vynikajúcim príkladom. Podľa FoodData Central 28 gramov slnečnicových semienok obsahuje 49% dennej dávky vitamínu E, 41%  selénu, 14%  zinku a 5,5 gramov dennej dávky bielkovín.

5. Červená alebo žltá paprika

Podobne ako sladké zemiaky aj paprika je vynikajúcim zdrojom betakaroténu, ktorý sa vo našom tele premieňa na vitamín A. Ako uvádza FoodData Central, 149 gramov nakrájanej červenej papriky sa rovná až 156% ekvivalentu dennej dávky vitamínu A. Obsahuje tiež 211% dennej dávky vitamínu C.

Paprika je teda jedným z najlepších zdrojov vitamínu C. Tento vitamín je potrebný na tvorbu proteínového kolagénu, ktorý udržuje pokožku pevnú a silnú. Rozsiahla štúdia spája konzumáciu veľkého množstva vitamínu C so znížením rizikom vrások a suchej pokožky vo vyššom veku žien.

6. Batat - sladký zemiak

Výskumy ukázali, že betakarotén sa nachádza v pomarančoch a zelenine ako je mrkva, špenát a sladkých batatových zemiakoch.

Betakarotén je živina nachádzajúca sa v rastlinách. Funguje ako provitamín A, čo znamená, že sa v našom tele môže premeniť na vitamín A. Sladké zemiaky sú vynikajúcim zdrojom vitamínu A.  100 gramov pečených sladkých zemiakov obsahuje dostatok betakaroténu, aby poskytol viac ako šesťnásobok dennej dávky vitamínu A. Betakarotén pomáha udržiavať pokožku zdravú tým, že pôsobí ako prirodzený opaľovací krém.

Pri konzumácii je tento antioxidant zabudovaný do našej pokožky a pomáha tak chrániť kožné bunky pred slnečným žiarením. Môže  pomôcť predísť spáleniu pokožky, odumieraniu buniek a suchej, drsnej pokožke. Je zaujímavé, že vysoké množstvá betakaroténu môže tiež dodať pokožke teplú oranžovú farbu, čo prispieva k celkovému zdravšiemu vzhľadu.

7. Brokolica

Brokolica obsahuje mnoho vitamínov a minerálov vrátane zinku, vitamínu A a vitamínu C dôležitých pre zdravie pokožky. Obsahuje tiež luteín - karotenoid, ktorý funguje ako betakarotén. Luteín pomáha chrániť pokožku pred oxidačným poškodením, ktoré môže spôsobiť vysušenie a vrásky.

Brokolica tiež obsahuje špeciálnu látku zvanú sulforafán, ktorá sa môže pochváliť hneď niekoľkými pôsobivými potenciálnymi výhodami. Môže mať dokonca protirakovinové účinky, vrátane niektorých typov rakoviny kože. Sulforafán je silným ochranným prostriedkom proti poškodeniu pokožky slnkom. Funguje dvoma spôsobmi: neutralizuje škodlivé voľné radikály a zapína ďalšie ochranné systémy v našom tele. V laboratórnych testoch sulforafán znížil množstvo kožných buniek usmrtených UV žiarením až o 29%, pričom pokožke poskytol ochranu až 48 na hodín.

8. Paradajky

Paradajky sú skvelým zdrojom vitamínu C a obsahujú všetky hlavné karotenoidy vrátane lykopénu. Bolo preukázané, že betakarotén, luteín a lykopén chránia našu pokožku pred poškodením slnkom. Môžu tiež pomôcť zabrániť vráskam.

Pretože sú paradajky bohaté na karotenoidy, sú vynikajúcou potravou na udržanie zdravej pokožky. Zvážte spojenie potravín bohatých na karotenoidy ako sú paradajky so zdrojom tuku, napríklad syrom alebo olivovým olejom. Tuk zvyšuje absorpciu karotenoidov.

9. Zelený čaj

Zelený čaj môže pomôcť chrániť našu pokožku pred poškodením a starnutím. Silné látky nachádzajúce sa v zelenom čaji sa nazývajú katechíny a pôsobia na zlepšenie zdravia pokožky niekoľkými spôsobmi.

Istá 12-týždňová štúdia, ktorej sa zúčastnilo 60 žien zistila, že pitie zeleného čaju denne môže znížiť začervenanie spôsobené slnečným žiarením až o 25%. Zelený čaj má tiež pozitívny vplyv na hydratáciu, hrúbku a elasticitu pokožky.

Aj, keď je zelený čaj skvelou voľbou pre zdravie pokožky, možno by ste sa mali vyhnúť pitiu čaju s mliekom, pretože existuje výskum, že mlieko by mohlo znížiť účinok antioxidantov zeleného čaju.

Toto bolo 9 potravín, ktorými si môžeme ľahko dopomôcť ku krásnej a zdravej pokožke. Vďaka ich bežnému výskytu si ich môžeme dopriať nielen v lete, kedy pokožka dostáva zabrať vďaka silnému slnku, ale aj po celý zvyšok roka. Pre tých, ktorých trápi starnutie pokožky, strata jej elasticity a vrásky, môžy byť riešením výživové doplnky ako kyselina hyalurónová