Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Každý to poznáme. Jeseň, to nie sú len krásne pestré farby, kratšie dni a dlhšie oblečenie. Toto ročné obdobie sa pre mnohých z nás spája aj s únavou. Ako prežiť jeseň v dobrej nálade a s dostatkom energie?

Odkiaľ sa vlastne berie jesenná únava?

Začnime tým, prečo sa počas jesene môžeme cítiť viac unavene než napríklad v lete. Hlavným dôvodom je, ako inak, slnko! Počas kratších jesenných dní si prirodzene užívame menej slnečného svetla než počas jari či leta. To samozrejme znamená, že je počas dňa viac šero a tma. Aby sa s tým naše telo vyrovnalo, produkuje viac melatonínu, hormónu spánku. Melatonín reguluje denný rytmus človeka, známy vo vedeckých kruhoch ako cirkadiánny rytmus. Ľudia pracujúci na zmeny alebo tí, ktorí prechádzajú rôznymi časovými zónami často trpia nerovnováhou melatonínu. Počas jesene a zimy nedostatok svetla spôsobuje, že je počas dňa hladina melatonínu v našom tele vyššia. To môže viesť k únave, problémom so spánkom či depresii. Rozoberme si zopár tipov a trikov, ako si s týmito ťažkosťami poradiť.

Chce to svieži vzduch

Jeseň je ideálne obdobie na prechádzky. Vyťažte z nej maximum a dobyte sa slnečným svetlom a energiou na čerstvom vzduchu. Ikeď sa šero zakráda ulicami, keď končíte v práci, nájdite si cestu: vystúpte z autobusu o zastávku skôr, skúste vymeniť bicykel za auto alebo sa prejdite napríklad počas obednej prestávky. Riešenie sa určite nájde a po chvíľke dobrej prechádzky sa všetky mraky nad vami určite rozplynú.

Doplňte si do jedálnička vitamín D

Ako mnohí z nás vedia, slnko má významný vplyv na našu náladu a to, ako sa cítime. Čo sa týka príjmu vitamínov, nedostatok vitamínu D býva najčastejší problém. Jeho najbohatšími zdrojmi sú olej z tresčej pečene a morské ryby ako sardinky, sleď, losos alebo makrela. Nemusíte sa však denno-denne nútiť jesť ryby, aby ste si poradili s nedostatkom vitamínu D, to by bolo celkom monotónne. Nájdete ho aj v špenáte, kapuste, cereáliách či slnečnicových semiačkach. Hríby sú taktiež bohatý zdroj ergosterolu, ktorý sa premieňa na vitamín D. Napríklad také kuriatka obsahujú 45% a hríb smrekový až 60% dennej dávky vitamínu D potrebnej pre dospelého človeka. Hubárčenie je preto skvelou jesennou aktivitou kombinujúcou prechádzku na červom vzduchu aj dopĺňaním vitamínu D! A pokiaľ nič nenájdete, vždy môžete siahnuť po výživových doplnkoch.

Jeseň = opekačková sezóna

Jablká, orechy, tekvice, hríby...a špekačky či zemiaky v pahrebe – jeseň prináša rôzne delikatesy. Prečo neusporiadať poriadnu opekačku s priateľmi a blízkymi? Užite si šťavnaté mäsko pripravené na ohni doma na záhrade, pri garáži si kdesi v lese. Nikto sa takejto hostiny nemôže zúčastniť zamračený a ani z nej s plným žalúdkom zamračený určite neodíde! Počas jesene by sme ale nemali zabúdať, že netreba jesť príliš veľa karbohydrátov, pretože to spomalí naše telo. Pár výnimok si ale dopriať môžeme!

Prineste si veselé jesenné farby do interiéru

Je ľahké sa cítiť rozladený, keď je nebo sivé a vo vzduchu sa ráno vznáša hmla. Nebudeme sa hádať s nikým, kto by radšej uprednostnil zakempovať v deke na gauči. V takýto čas je dôležité, aby sme sa doma cítili príjemne a komfortne. Niekedy stačí len zopár dekorácií, možno kytica z jesenného farebného lístia či kvetov alebo iné ozdoby formou „čo príroda dala“ a tá správna atmosféra sa nastolí mihnutím oka. Deka, šálka horúceho čaju, čokolády či kávy, hrubé ponožky a relax môže začať.

Vône stimulujúce dobrú náladu

Vône majú často významný vplyv na naše emócie a to, ako sa cítime. Esenciálne oleje a aromatické sviečky nás preto môžu pomôcť si zlepšiť náladu. Počas jesene a zimy väčšina ľudí uprednostňuje vône, ktoré im pripomínajú teplo a komfort. Napríklad badián má upokojujúci a relaxačný účinok. Škorica vzbudzuje pocit tepla a pohody. Pomaranč či mandarínka predstavujú svieže arómy, ktoré tiež podporia dobrú náladu. Netreba zabudnúť ani na vanilku. Keďže si na vône ale veľmi rýchlo zvykáme, treba sa držať pravidla, že menej je viac. Uistite sa tiež, že daný priestor pravidelne vetráte. Pokiaľ nie ste veľký fanúšik vonných sviečok, tyčiniek či aromatických sprejov, vyskúšajte krémy, sprchové gély alebo šampóny a premeňte svojich pár minút v kúpeľni na wellness zážitok!

Uvažujte pozitívne!

Silu myšlienky netreba podceňovať. Pokúste sa nezameriavať na negatívne aspekty jesene a namiesto toho sa otvorte pozitívam, ktoré prináša. Na to, ako sa cítime, významne vplýva to, akým myšlienkam prikladáme váhu. Jeseň má čo ponúknuť: meniace sa farby prírody sú nielen lahodné pre oko, môžu byť aj veľmi inšpiratívne. Ak ste kreatívna duša, teraz je ten správny čas niečo zaujímavé vytvoriť. A ostatní si môžu jednoducho užívať krásu prírody v tomto ročnom období a využiť ho na výlety či prechádzky. Alebo na spomenutý relax doma v deke so šálkou teplého nápoja. Výber je na vás!

Síce sú dni kratšie a mnoho z nich je sychravých, jeseň je ročné obdobie ponúkajúce aj mnoho príležitostí užiť si pekné chvíle v dobrej nálade. Priniesli sme vám 6 rád, ako počas jesene bojovať proti únave i zlej nálade a užiť si ju naplno. Nedostatok energie môžete vyriešiť aj výživovými doplnkami z našej ponuky.