Poštovné zdarma pri objednávkach od 39 €

Osteoartróza nazývaná aj artróza alebo nepresne osteoartritída je najčastejšie chronické ochorenie kĺbov, ktoré postihuje približne 12% populácie. Kĺb je miesto, kde sa zbiehajú kosti, ktorých konce sú obalené ochranným tkanivom - chrupavkou. Pri osteoartróze dochádza k narušeniu chrupavky, v dôsledku čoho sa kosti trú o seba. To spôsobuje bolesť, ťažkosti s mobilitou a ďalšie symptómy. Osteartróza sa objavuje v akomkoľvek veku, no jej riziko s vyšším vekom stúpa. Zhrnuli sme pre vás všetko, čo o tomto ochorení potrebujete vedieť.

Príčiny osteoartrózy

Osteoartróza je spôsobená poškodením kĺbu. Toto poškodenie sa môže časom kumulovať, v dôsledku čoho je vek jedným z hlavných príčin poškodenia kĺbu vedúceho k osteoartróze. Čím sme starší, tým sú naše kĺby opotrebovanejšie a obsahujú trhliny. Inými príčinami sú zranenia v minulosti ako napríklad roztrhnutie chrupavky, dislokované kĺby či poranenia väzov. Spadajú sem tiež malformácie kĺbov, obezita a zlé držanie tela. Určité rizikové faktory, ako napríklad rodinná anamnéza a pohlavie, zvyšujú riziko osteoartrózy. 

Osteoartróza a chrupavka

Chrupavka je pevná, gumovitá substancia pružnejšia a mäkšia ako kosť. Jej úlohou je chrániť konce kostí v kĺbe a zabezpečiť im ľahký pohyb. Keď sa chrupavka naruší, na koncoch kostí vznikajú jamky a drsný povrch, čo môže spôsobovať bolesť v kĺbe a iritáciu okolitých tkanív. Poškodená chrupavka sa nevie sama opraviť, pretože do nej nevyúsťujú žiadne cievy. Keď sa chrupavka úplne vynosí, vymizne jej tlmiaca funkcia a kosti narážajú o seba. To môže spôsobovať intenzívnu bolesť.

Príznaky osteoartrózy

Osteoartróza sa môže objaviť v ľubovoľnom kĺbe. Najčastejšie postihnutými miestami sú ruky, konce prstov, kolená, bedrá a chrbtica hlavne v oblasti krku alebo krížov. Najčastejšími príznakmi osteoartrózy sú:

  • bolesť
  • citlivosť (diskomfort pri tlaku prstami na danom mieste)
  • stuhnutosť
  • zápal

Keď sa osteoartróza stáva pokročilou, bolesť s ňou spojená býva intenzívnejšia. Časom môže kĺb a jeho okolie tiež opuchnúť.

Liečenie osteoartrózy

Liečenie osteoartrózy sa odvíja od jej symptómov. Najefektívnejší spôsob liečenia bude silne závisieť od vážnosti symptómov a miesta, na ktorom sa prejavujú. Častokrát sú zmena životného štýlu, liečivá bez lekárskeho predpisu a domáce recepty dostatočné riešenie pre úľavu od bolesti, tuhosti a opuchu. Patria medzi ne:

  • Cvičenie: fyzická aktivita posilňuje svaly okolo kĺbov a pomáha zbaviť sa ich stuhnutosti. Zamerajte sa na aspoň 20-30 minút pohybu aspoň raz za pár dní. Vyberte si nenáročné aktivity ako chôdza či plávanie. 
  • Zníženie hmotnosti: v prípade, že trpíte nadváhou, vaše kĺby môžu trpieť a spôsobovať vám bolesť. Zhodenie pár kíl zníži tlak na kĺby a bolesť. Zdravá váha taktiež zníži riziko ďalších zdravotných problémov ako diabetes alebo choroby srdca. 
  • Spánok: odpočívanie svalov môže znížiť opuch a zápal. Buďte k sebe zhovievaví a nepreháňajte. Dostatok spánku vám tiež pomôže si lepšie poradiť s bolesťou.
  • Liečba teplom a chladom: môžete experimentovať s teplom a chladom, aby ste sa zbavili stuhnutosti a opuchov. Aplikujte studené alebo teplé obklady na bolestivé kĺby po dobu 15 až 20 minút niekoľkokrát denne.
  • Voľnopredajné lieky a výživové doplnky: pomôcť môžu výživové doplnky obsahujúce kolagén, nakoľko zabraňujú opotrebeniu kĺbov, pomáhajú obnoviť kĺbové spoje a zabezpečujú regeneráciu chrupaviek. Pomôcť môžu tiež perorálne analgetiká - tylenol (acetaminofén) zmierňuje bolesť, ale nie opuch; alebo lokálne analgetiká dostupné ako krémy, gély a náplasti. Pomáhajú znecitlivieť oblasť kĺbov a môžu zmierniť bolesť, najmä pri miernej artróze.
  • Strava: pri osteoartróze je potrebné dávať pozor na svoju váhu. Niektoré štúdie naznačujú, že efektívnou je diéta bohatá na flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine. Kvalitná diéta môže poskytnúť úľavu od symptómov osteoartrózy znížením zápalov a stuhnutosti. Zamerajte sa na potraviny bohaté na vitamín C, vitamín D, beta-karotén a omega-3 mastné kyseliny.

Prevencia osteoartrózy

Niektoré rizikové faktory osteoartrózy ako napríklad dedičnosť, vek a pohlavie nemôžeme ovplyvniť. Existuje ale mnoho faktorov, nad ktorými môžeme mať kontrolu a môžeme tak zredukovať riziko osteoartrózy. Nasledujúce tipy vám pomôžu znížiť riziko osteoartrózy:

  • Podporujte vaše telo. Pokiaľ ste atlét alebo vášnivo cvičíte, uistite sa, že venujete telu dostatok pozornosti. Noste pomôcky a špeciálnu obuv, ktoré znižujú zaťaženie kolien. Dajte si záležať na rôznorodosti svojich aktivít, aby sa precvičili všetky svaly a nie len stále tie isté.
  • Sledujte svoju váhu. Udržujte váš index telesnej hmotnosti (BMI) v akceptovateľnom rozmedzí vzhľadom na vašu výšku a pohlavie.
  • Dodržujte zdravú diétu. Jedze široké spektrum zdravých potravín so zameraním na sviežu zeleninu a ovocie.
  • Doprajte si dostatok odpočinku. Dajte telu dostatok možností oddýchnuť si a doprajte si dostatok spánku.
  • Pokiaľ trpíte diabetom, sledovanie cukru v krvi vie tiež pomôcť znížiť riziko osteoartrózy.

Zhrnuli sme si príčiny, príznaky, liečenie aj prevenciu osteoartrózy, najčastejšieho ochorenia kĺbov. Osteoartróza sa nedá vyliečiť, no pri správnom prístupe sa jej príznaky dajú obmedziť. Pokiaľ trpíte niektorými z jej príznakov, nečakajte s obrátením sa na vášho lekára.